Projekty

Mały Warszawiak – edukacja przez działanie (2016)

Projekt jest teatralną podróżą przez różne epoki historyczne związane z dziedzictwem kulturowym Warszawy. W trakcie przygotowań do realizacji spektakli dzieci będą uczestniczyć w spacerach po Warszawie razem z wykwalifikowanym przewodnikiem . Będą robić zdjęcia i pisać teksty do przewodnika warszawskiego.
Projekt jest kontynuacją działań, które podejmujemy w rozwijaniu kompetencji kulturowych i artystycznych młodych Warszawiaków, budowaniu postaw współpracy, kreatywności i komunikacji. Poprzednie doświadczenia pracy z dziećmi pokazały nam jak bardzo skuteczne i potrzebne w Warszawie są działania opierające się na nowoczesnej formie edukacji kulturalnej i społecznej. Działania, które realizujemy aktywnie angażujące dzieci w proces tworzenia i absorbowania wiedzy. Wykorzystujemy potencjał miasta m.in.: instytucji publicznych (muzea, teatry, szkoły, biblioteki) do wspólnej kreacji.

Odbyło się:
•    Nabór dzieci do projektu
•    Warsztaty integracyjne teatralne
•    Próby teatralne
•    4 Pokazy spektakli teatralnych „Sobótkowe dziwy i dziwadła” i „Zdarzyło się na Starówce”
•    Warsztaty muzyczne do spektakli
•    Warsztaty taneczne do spektakli z tancerzem
•    Warsztaty scenografii do spektakli ze scenografem
•    „Warsztaty historyczne” terenowe z przewodnikami
•    Wizyty w Teatrach Warszawskich i Muzeach
•    2 Scenariusze spektakli.
•    Portal społecznościowy projektu.
•    Promocja graficzna i medialna w prasie i radiu
•    Dokumentacja fotograficzna projektu

Projekt zdecydowanie zwiększył aktywności uczestników w działaniach twórczych i edukacyjnych., podniósł poziom kompetencji artystycznych i twórczych uczestników.
Nawiązane zostały silne relacje w grupach. Uczestnicy bardzo się ze sobą zżyli i zaprzyjaźnili. Bardzo chcieliby żeby projekt mógł być dalej kontynuowany. Podniesiona została wiedza uczestników z historii o własnym mieście.
Uczestniczy nabyli odwagi w wyrażaniu siebie poprzez sztukę  oraz odwagi w uczestniczeniu w wydarzeniach kulturalnych miasta.

(projekt współfinansowany przez Urząd Miasta st. Warszawy)

 

 

Festyn Skaryszewska z okazji 100-lecia Grochowa (2016)

Tradycją stało się, że w czerwcu na ulicy Skaryszewskiej i Lubelskiej dzieją się ciekawe wydarzenia artystyczne.
W tym roku to już siódme nasze święto, a dodatkową okazją jest stulecie przyłączenia do Warszawy Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia w roku 1916. Co prawda my – ulice Skaryszewska i Lubelska – znajdujemy się na Kamionku, w dawnym miasteczku Skaryszew. Ulice te stały się Warszawą już 21 listopada 1791 roku, o czym świadczą do dzisiaj stojące rogatki grochowskie, zbudowane na ówczesnej granicy miasta w 1823 roku według projektu Jakuba Kubickiego. Dalszą cześć Kamionka, od rogatek do ulicy Podskarbińskiej, dołączono do Warszawy w latach 1889–91.
Niezależnie od tych skomplikowanych dat przyjemnie nam powiadomić, że 11 czerwca w godzinach 14.00–21.00 odbędzie się siódmy festyn „Święto ulicy Skaryszewskiej”,
Program szczegółowy:
14:00
Otwarcie:
Wystawa fotograficzna „Portrety – sąsiedzi z ulicy Skaryszewskiej” (Klub Sąsiada, Skaryszewska 10) [skwer ul. Skaryszewska/Lubelska]
14:00-17:00
Warsztaty [skwer ul. Skaryszewska/Lubelska]:
Otwarte pracownie plastyczne dla dzieci –  ceramiczna i malarska (artyści Stowarzyszenia Pracownie Twórcze Lubelska 30/32)
„Pani Kreseczka i pan Kapiszon” – zabawy podwórkowe dla dzieci
„Radio Szczęście na Pradze nadaje…” – akcja artystyczna Komuny Warszawa
Warsztaty kuglarskie – Stowarzyszenie Praktyków Kultury
Występy:
14:30
Występ dzieci z przedszkola nr 51 im. Misia Czarodzieja [w namiocie ul. Skaryszewska 15]
15:00
Pokaz spektaklu Angeliki Olszewskiej „O matko z córką” w reż. Mateusza Olszewskiego (Republika Warszawa) – [III p. Lubelska 30/32]
Ognisko Teatralne u Machulskich – warsztaty i pokazy dla dzieci – [w namiocie ul. Skaryszewska 15]
„Od Grochowa do… Grochowa” – prezentacja historyczna (Jolanta Wiśniewska, Muzeum Warszawskiej Pragi – Oddział Muzeum Warszawy) – [Klub „Znośna Lekkość Bytu” Lubelska 30/32]
Strefa Rytmu – spotkanie z muzyką afrykańską [w namiocie ul. Skaryszewska 15]
16:00
„Warszawa da się lubić” – koncert zespołu Hope 4 Street (młodzież ze Świetlicy Środowiskowej Mały Książę) [w namiocie ul. Skaryszewska 15]
 „Scenki miłosne wg. Szekspira” – pokaz Teatru Paradox (LXXII LO im. gen. Jakuba Jasińskiego) [w namiocie ul. Skaryszewska 15]
17:00
„Róża ze Skaryszewskiej” – spektakl teatru Scena Lubelska 30/32 [III p. Lubelska 30/32]
Piosenka aktorska: Brecht i Kurt Weill – występ studentów Szkoły Teatralnej im. Jana i Haliny Machulskich pod opieką Małgorzaty Wojciechowskiej i Konrada Wantrycha [w namiocie ul. Skaryszewska 15]
18:00
Pokazy Capoeira Angola [skwer ul. Skaryszewska/Lubelska]
 „Skaryszewska lista przebojów” – występy solistów [w namiocie ul. Skaryszewska 15]
19:00
„Sobótkowe dziwy i dziwadła” – spektakl Małego Offu [w namiocie ul. Skaryszewska 15]
20:00
„Potańcówka u Heńka na dechach” – gra Kapela Heńka Małolepszego [w namiocie ul. Skaryszewska 15]

Wydarzenie jest współfinansowane przez Urząd Miasta st. Warszawy Dzielnicy Praga Południe.
I objęte patronatem medialnym przez Radio Warszawa.


 

 

Wiech warszawski, wiech żydowski  (2016)

Celem projektu jest produkcja i prezentacja spektaklu opartego na przedwojennych tekstach Stefana Wiecheckiego dobranych w taki sposób, by wydobyć z nich dokument współistnienia w przedwojennej Warszawie dwóch narodowości: Polaków i Żydów. Stefan „Wiech” Wiechecki zasłynął dzięki humoreskom notującym i popularyzującym język warszawskiej ulicy – tzw. wiech przez małe „w”. Mało znanym aspektem jego przedwojennych tekstów jest to, że w istocie obecne są w nich dwa „wiechy”: nie tylko gwara warszawska, lecz także język warszawskich Żydów. Chodzi tu zresztą o coś więcej niż sam język – za pomocą anegdot, relacji sądowych, ulicznych reportaży teksty Wiecha dokumentują nieistniejący dziś świat żydowskich mieszkańców Warszawy; obrazują życie warszawskiej ulicy w czasach, gdy dwie nacje stale się na niej spotykały.

Nowy spektakl nawiązywałby do dwóch przedstawień opartych na tekstach Wiecha, zatytułowanych Wiech na 102 i Wiech na 103, które Scena Lubelska 30/32 wyprodukowała odpowiednio w roku 2008 i 2011, korzystając przy tym ze wsparcia m.st. Warszawy. Spektakle te cieszyły się dużym powodzeniem publiczności i prezentowane były gościnnie w licznych warszawskich instytucjach kultury, m.in. w ówczesnym Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, w Muzeum Pragi czy Muzeum Powstania Warszawskiego. Podobnie jak dwa poprzednie spektakle, również nowa produkcja byłaby zrealizowana w technice lalkowej. Stanowiłaby jednak zupełnie nową jakość przez programowe skupienie na polsko-żydowskich wątkach przedwojennych tekstów Wiecha. Warto zauważyć, że – mówiąc umownie – „żydowskie” w tematyce opowiadania Wiecha zajmują aż cztery tomy wydawanej przez wydawnictwo vis-a-vis Etiuda edycji jego dzieł.

•    Przygotowanie scenariusza spektaklu na podstawie tekstów Stefana Wiecha Wiecheckiego.
•    Projekt scenografii: tła i lalki.
•    Wykonanie scenografii; lalki i tła do spektaklu
•    Projekt kostiumów do spektaklu.
•    Wykonanie i zakup kostiumów.
•    Próby z wykonawcami na Scenie Lubelska 30/32.
•    Dobór i kompozycja muzyki do spektaklu.
•    Projekt i druk materiałów graficznych: afisz i program
•    Działania promocyjne: promocja w internecie, na portalach społecznościowych, rozesłanie informacji prasowej, kolportaż afisza.
•    Działania promocyjne w rozgłośniach radiowych.
•    Premiera i 5 dalszych pokazów spektaklu w wybranych miejscach.
•    Dokumentacja fotograficzna i filmowa wybranego spektaklu.
•    Podsumowanie i rozliczenie projektu.

Policzalnymi rezultatami realizacyjnymi projektu to przede wszystkim produkcja spektaklu teatralnego i jego sześć pokazów w roku 2016.
Wstęp na pokazy był darmowy; każdy z pokazów obejrzało około 60 widzów, co daje łączną liczbę ok. 360 widzów.

(projekt współfinansowany przez Urząd Miasta st. Warszawy)

Festyn „Święto Skaryszewskiej – ulica otwarta” (2015)

Kolejny VI Festyn obejmujący teren ulic Skaryszewska/Lubelska który ma już niemalże stałą obecność w kalendarzu wydarzeń artystycznych społeczności tego rejonu Warszawy został pomyślnie ukończony. Naszym mottem VI edycji festynu było hasło – „ulica otwarta” w związku z tym udało się zrealizować wszystkie planowane punkty dotyczące współpracy z sąsiadującymi z ulicami Skaryszewska i Lubelska instytucjami dolnego Kamionka: Teatru Powszechnego, LXXII Liceum Ogólnokształcącym im. gen. J. Jasińskiego z Teatrami „Paradoks” i Teatrem „Parabuch”, Muzeum Warszawy odział Muzeum Pragi, Muzeum „Czar PRL”, Klubokawiarnią 2/8 i Wedlem. Pretekstem do wspólnych działań było hasło – szukamy śladów PRL-owskiej przeszłości na Warszawskiej Pradze (opieka merytoryczna Muzeum Warszawskiej Pragi), wspólnie zrealizowaliśmy cały szereg inicjatyw – Prelekcja o historii powojennej Kamionka, programy kabaretowe szkół, gra miejska, warsztaty bajek dla dzieci, pokaz mody „Sawa 2015” oraz nawiązujący do bazaru „Ciuchy” z lat powojennych Kiermaszu Artystycznego „Ciuchy”.

Oczywiście w działaniach na festynie nie zabrakło atrakcyjnych, sprawdzonych propozycji artystycznych działań twórców z „Kolonii Artystycznych” Skaryszewska/Lubelska - artystów pracowni z domu Skaryszewska 15 (koncert/warsztat „Strefa Rytmu”, warsztaty szczudlarskie Stowarzyszenia Praktyków Kultury oraz pokazu „Capoeira Angola”), a społecznością artystyczną z ul. Lubelskiej (Stowarzyszenie Pracownie Twórcze Lubelska 30/32, Scena Lubelska, Pracownia Sitodruku i Komuny Warszawa) z mieszkańcami uczniami z ul Skaryszewskiej Zespołu Szkół Specjalnych nr 89 oraz Wspólnoty Mieszkaniowej Skaryszewska 10.

Ważnym akcentem dla społeczności lokalnej było umieszczenie tabliczki informacyjnej na pomniku krzyżu upamiętniającym męczeństwo mieszkańców Warszawy w Obozie Przejściowym „Dulag” w czasie II Wojny Światowej (obecnie Zespół Szkół Specjalnych nr 89 ul. Skaryszewska 8) o treści – „PAMIĘCI DZIESIĄTKÓW TYSIĘCY POLAKÓW DEPORTOWANYCH Z NIEMIECKIEGO OBOZU DURCHGANGSLAGER I NA ROBOTY PRZYMUSOWE DO NIEMIEC W LATACH 1941-1944.”

Do tańca zagrała popularna „Kapela Heńka Małolepszego” dla starszych a dla młodych pokaz Brak Dance „Sztuka na ulicę – samochody do galerii”; premiera płyty „Praskie Bity” – Hope 4 Street. Na zakończenie pokazaliśmy interaktywny spektakl pt. „Rodzina” Teatru Praktycznego”.

 

 "Podróże do wczoraj i do dziś" – edukacja przez działanie"

Projekt jest teatralną podróżą przez różne rejony świata związane z dziedzictwem wielokulturowym Warszawy. W trakcie przygotowań do realizacji spektakli dzieci będą uczestniczyć w wielokulturowych wycieczkach po Warszawie. Zdobędą nie tylko wiedzę z zakresu wielokulturowości ale również wiedzę dotyczącą oferty kulturalnej miasta, wiedzę dotycząca literatury innych kultur ponieważ sięgniemy do tradycyjnych podań literackich (baśni i legend) oraz nabędą umiejętności artystyczne podczas budowania scenografii do przedstawień i teatralne, podczas pracy aktorskiej nad rolą. Podstawą do naszych działań jest pobudzenie w dzieciach wyobraźni, twórczej ekspresji, kreatywności i przekazanie dzieciom wiedzy oraz umiejętności służących lepszemu rozumieniu innego człowieka, siebie i swojej roli w kulturze. Poprzez nasze działania wprowadzamy dzieci do uczestnictwa we współczesnym życiu kulturalnym stolicy i angażujemy je w procesy upowszechniania kultury.

W związku z istniejącymi problemami związanymi ze zbyt niskim poziomem edukacji kulturalnej i artystycznej w warszawskich szkołach, brakiem rozbudowanej oferty kształcenia interkulturowego i wielokulturowego w większości szkół, nastawieniem części szkół na przekazywanie wiedzy bez kształtowania umiejętności, niskim poziomem przygotowania uczniów do współdziałania i pracy zespołowej, organizacja „Fundacja Sceny 30/32” realizuje zadanie, którego celem jest kształcenie artystyczne, interkulturowe i wielokulturowe grupy dzieci ze szkół podstawowych zamieszkałych na terenie Warszawy podczas cyklicznych spotkań w okresie marzec-grudzień 2015, przygotowujące do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i artystycznym Warszawy.

Miejsce, w którym będą odbywać się zajęcia teatr „Scena Lubelska 30/32” jest szczególne bo tworzący platformę wymiany do działań kulturalnych. Jest przestrzenią, w której spotykają się przedstawiciele środowisk artystycznych i kulturalnych. Pobyt w tym miejscu wciąga dzieci w obieg kultury. Odbiorcy projektu nie tylko, że będą odbiorcami kultury to również jej twórcami.

Niniejszy projekt wykorzysta sieć kontaktów zbudowaną w trakcie dotychczasowej pracy teatralnej z dziećmi przy projektach „Małe Off” https://www.facebook.com/groups/1499077923702068/?fref=ts, „Szekspir Hip-Hop” i „Wietnam-Ba Lan” https://www.facebook.com/groups/721848847841696/?ref=ts&fref=ts. Realizowanych przez Stowarzyszenie Pracownie twórcze Lubelska 30/32. Zakładamy możliwość włączenia w zajęcia dzieci z wybranych rodzin mniejszości.

Działania podzielone są na dwa etapy związane z historią mniejszości w wielokulturowej Warszawie. Sytuacja ta uległa zmianie w związku z wybuchem II Wojny Światowej.

Etap I zajmuje się wielokulturowością Warszawy przed wojną i realizuje działania związane z edukacją dotyczącą tego zagadnienia. Finałem tego etapu jest realizacja przedstawienia.

Etap II zajmuje się wielokulturowością Warszawy po zakończeniu II WŚ i realizuje działania, związane z edukacją dotyczącą tego zagadnienia. Finałem tego etapu jest realizacja dwóch przedstawień i pokazy filmu w szkołach podstawowych na terenie Pragi Północ dokumentującego przebieg projektu.

(Finansowanie: Urząd Miasta st. Warszawa)

 

 

 
„Wietnam - Ba Lan 2” (2015)

Projekt „Wietnam - Ba Lan 2” jest kontynuacją działań, które podejmujemy w budowaniu dialogu między Wietnamczykami i Polakami z Warszawy. Poprzednie doświadczenie pracy z Wietnamczykami pokazało nam jak bardzo potrzebne w Warszawie są działania podejmujące tematykę mniejszości warszawskich i budujące więzi imigrantów z miastem poprzez włączanie ich w życie kulturalne i społeczne.

Nasze działania rozpoczęte w 2013 r. projektem „Wietnam - Ba Lan” Interdyscyplinarnym projektem artystycznym” (zrealizowanym finalnie w Teatrze Stara Prochownia) przyczyniają się do wzmacniania więzi Wietnamczyków z Warszawą i jego mieszkańcami. Dają im możliwość artystycznego i kulturalnego rozwoju poprzez sztukę. Projekt „Wietnam - Ba Lan” Interdyscyplinarny projekt artystyczny” został wyróżniony w konkursie na najlepszą inicjatywę pozarządową 3Sektora 2013 ze względu na jego istotne znaczenie dla miasta. Został doceniony również przez samych Wietnamczyków i pokazany na Nowy Rok wietnamski (2014).

Wobec wciąż istniejącego problemu niewystarczająco rozwiniętych mechanizmów dialogu międzykulturowego w Warszawie zależy nam na możliwości kontynuacji naszych działań.

Finał projektu Wietnam Ba Lan 2 festyn:

Sobota 12 grudnia 2015, godz.: 13:00-19:00; Muzeum Azji i Pacyfiku ul. Solec 24

• Wystawa fotografii reporterskiej

• Pokaz spektaklu dziecięcego pt. „Baśnie trzech kultur”

• Pokaz sztuk walki Nama

• Poczęstunek

• „Dzieci błękitnego smoka” - gry i zabawy dla dzieci

• Koncert tradycyjnej muzyki wietnamskiej

• Pokaz spektaklu „Ba Lan”

• Pokaz filmu "Inne, ale nasze" Ton Van Anh (rozmowa z autorką)

(Finansowanie: Urząd Miasta st. Warszawa)

 Moja ulica – opowieści mieszkańców ulicy Skaryszewskiej
Celem projektu „Moja ulica – opowieści mieszkańców ulicy Skaryszewskiej” jest prezentacja historii ulicy Skaryszewskiej zrekonstruowanej w oparciu o zebrane relacje jej mieszkańców. Twórcy Sceny Lubelska 30/32 od kilku lat zaangażowani są w działania na rzecz popularyzacji lokalnej historii, których głównym wyrazem była realizacja w latach 2010–14 czterech festynów pod nazwą „Święto ulicy Skaryszewskiej”, organizowanych przez artystów związanych ze Sceną przy współpracy Wspólnoty Mieszkaniowej z kamienicy przy Skaryszewskiej 10. Działania związane z przygotowaniem festynów zaowocowały powstaniem bogatego zbioru opowieści dokumentujących historię ulicy oraz nawiązaniem licznych kontaktów z jej dawnymi i obecnymi mieszkańcami. Projekt „Moja ulica – opowieści mieszkańców ulicy Skaryszewskiej” przewiduje produkcję i prezentację spektaklu teatralnego opartego na wspomnieniach mieszkańców ulicy, w tym zwłaszcza kamienicy przy Skaryszewskiej 10.

(Finansowanie: Urząd Miasta st. Warszawa)